Kiedy warto wynająć motorówkę i kto może ją prowadzić?
Pływanie motorówką jest jedną z najbardziej atrakcyjnych form spędzania czasu na Mazurach. Aktywność ta łączy kontakt z naturą i podziwianie widoków z niewątpliwym zastrzykiem adrenaliny. Rekreacja ta sprawdzi się zarówno w przypadku osób, które chcą spróbować czegoś nowego, jak i tych, które pierwsze doświadczenia z motorówką mają już za sobą. Wypożyczenie motorówki daje możliwość eksplorowania terenu z wody i dotarcia do miejsc niedostępnych samochodem. Jest to niesamowita zabawa, którą można dzielić wraz z rodziną i przyjaciółmi.
Czy prowadzenie motorówki wymaga patentu?
Podczas wakacyjnego szaleństwa nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Pęd po wodnych szlakach zapiera dech w piersiach i wzbudza ogromną radość, jednak konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Dlatego warto posiadać odpowiednie uprawnienia, choć nie jest to niezbędne – możliwy jest wynajem motorówek zarówno z patentem, jak i bez patentu. Jaka jest różnica? Według przepisów bez uprawnień można prowadzić jacht motorowy z silnikiem o mocy poniżej 10 kW. Wypożyczenie takiej łodzi daje szansę posmakowania żeglugi przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia niebezpiecznej sytuacji, a to jest dla nas sprawa priorytetowa. Oferujemy także pomoc jednego z naszych sterników.
Apetyt na żeglarstwo
Pływanie motorówką to recepta na świetną zabawę, dlatego pierwsze próby prowadzenia motorówki bez patentu często wzbudzają chęć nabycia szerszych uprawnień. Każdy, kto ukończył 14 lat, może zostać sternikiem motorowodnym. Kurs, obejmujący część teoretyczną i praktyczną, kończy się egzaminem i wydaniem patentu, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie łodzi motorowych po wodach śródlądowych, a także łodzi motorowych o kadłubie do 12 m po wodach morskich w odległości do 2 m od brzegu i tylko w ciągu dnia.